HNV Link na 4. Kongresu ruralnog turizma u Supetru
Tekst i foto: Filip Bubalo
U sklopu 4. Kongresa ruralnog turizma održanog u Supetru 9.-13. svibnja uspješno je završen i drugi seminar u sklopu provedbe projekta HNV-Link – Poljoprivreda na područjima velike prirodne vrijednosti: učenje, znanost i inovacije koji je financiran unutar Horizon 2020 projekta Europske unije.
Svrha HNV (High Nature Value) projekta je unaprijeđenje života na otocima kroz razna istraživanja područja velike prirodne vrijednosti koje pokrivaju learning area pod ingerencijom triju LAG-ova (LAG 5, LAG Škoji i LAG Brač), te implemetaciju inovacija kojima se podupire poljoprivreda, te transfer znanja ali i druge aktivnosti kojima se štite i revitaliziraju ova ugrožena područja velike bioraznolikosti. Projekt se provodi u Francuskoj, Švedskoj, Portugalu, Bugarskoj, Grčkoj, Španjolskoj, Irskoj, Rumunjskoj, dok u Hrvatskoj LAG 5 vodi aktivnosti na području dalmatinskih otoka.
Posebnost ovog projekta je participacija dionika koji pokrivaju sve sfere života, od pastira i poljoprivrednika, preko organizacija i pojedinaca civilnog društva, do pripadnika akademske zajednice, stoga i inovacije adresiraju tehničke, ekonomske, socijalne, te institucionalne izazove.
Udruga 4 GRADA DRAGODID aktivno sudjeluje u provođenju projekta prvenstveno kao nositelji inovacija za područje dalmatinskih otoka, prvenstveno suhozida kao glavnog elementa mozaičnih krajobraza, jednog od dva tipološka oblika područja velike prirodne vrijednosti, te kroz Advisory Board samog projekta.
Svrha sastanka bilo je kreiranje projektnih partnerstava, te dogovor o izradi i prijavi projektnih prijedloga u svrhu valorizacije mozaičnog krajobraza kao i povezivanje moziačnog poljoprivrednog krajobraza otoka sa otočnom turističkom ponudom. Seminar se održao na marginama Kongresa o ruralnom turizmu u svrhu stvaranje što jače sinergije sa gospodarskim sektorom ali i turizma sa otočnim gospodarstvom.
Nakon prvog napornog dana, drugi dan je bio rezerviran za izlet i to posjet jedinstvenom kompleksu – pustinji Blaca. Prije svega fascinantan arhitektonski kompleks nastao pregrađivanjem prirodne pećine i sasvim uklopljen u krajolik. Rad na kompleksu su započeli meštri iz Poljica a nastavile generacije bračkih graditelja. Ovaj samostan glagoljaških svećenika oduševljava i ekonomskim modelom. Naime, samo par svećenika uz pomoć i do 150 sezonskih nadničara, uspjelo je stvoriti u učiniti eremitorij uspješnim, održivim, ekološkim i jednim od najsnažnijih gospodarstava na Braču koje je funkcioniralo stoljećima zahvaljujući isključivo robnoj razmjeni, a kultvirajući okolno i posve nepristupačno krševito tlo i padine, baveći se stočarstvom na minuciozam način i pčelarstvom u jedinstvenim kamenim košnicama. I još k tome vodili svjetski poznatu zvjezdarnicu, ali i duhovni i obrazovni nauk i to sve do smrti posljednjeg pustinjaka don Nikole Miličevića u drugoj polovici 20.stoljeća.
Danas je to ipak kulturni krajolik bez stvarnog sadržaja i života, jedan pomalo zastarjeli oblik turizma koji nas okružuje sa svih strana i čini se ne donosi nikakvo unaprijeđenje, stara slava koja pomalo blijedi dok je potpuno ne izližemo.
Sve u svemu pravo vrijeme za inovacije, HNV, ekomuzej ili nešto treće, sasvim je svejedno…