Suhozidni teambuilding u Majkovima i Konavlima

Održali smo radionice gradnje suhozida za srednjoškolce iz međunarodne škole St. George iz Rima i osnovnoškolce na pustolovnom ljetnom kampu.

Tekst i foto: Petra Sturica, Anita Trojanović

U Majkovima 15. svibnja 2024. održana je radionica gradnje suhozida za djecu srednjoškolskog uzrasta iz međunarodne škole St. George iz Rima. Majkovi su predivno mjesto poznato po svojoj prirodnoj ljepoti i bogatoj kulturnoj baštini. Suradnja je krenula na poziv Mara Carevića, direktora turističke agencije Mediterranean Experience, s kojim je zasigurno ovo tek početak divne priče budućih radionica.

Radionica je započela predavanjem na temu lokvi u Majkovima, koje su 2022. proglašene herpetološkim rezervatom radi očuvanja populacije riječne kornjače (Mauremys rivulata). Predavanje je bilo edukativno i inspirativno, pružajući djeci uvid u važnost očuvanja prirodnih staništa i biološke raznolikosti. Pobliže im se dočaralo bogato iskustvo udruge Dragodid na obnovama lokvi i bunara.

Foto. Razglednica s puta u Majkove

Nakon predavanja, dva autobusa s ukupno 55 djece i učitelja stigla su na lokaciju u Majkovima. Prethodno smo očistili raslinje i razložili dva urušena podzida kako bismo pripremili teren za radionicu. Djeca su se prvo upoznala s osnovnim pravilima gradnje suhozida kroz kratko uvodno predavanje.

Cilj radionice bio je da se unutar nekoliko sati poprave oba podzida. Međutim, spretne ruke mladih sudionika pokazale su se izuzetno vještima, te smo oba podzida završili u samo sat i pol vremena.

Video. Majkovi – zadovoljstvo napravljenim

Sličan poziv stigao je od Gorana Jerkovića, iz pustolovnog parka Cadmos Village u Konavlima, za radionicu gradnje suhozida u okviru ljetnog kampa za djecu 24. lipnja. Osim osnovnih pravila preživljavanja i boravka u prirodi, djeca su naučila i osnove gradnje suhozida. 20-ak osnovnoškolaca u kratkom je vremenu sagradilo niski podzid u funkciji klupice za odmor u parku.


Foto. Cadmos village, Konavle – zadovoljstvo napravljenim

Voditelji radionica bili su Petra Sturica, Lukša Klaić i Anita Trojanović. Nadamo se da ćemo u budućnosti imati priliku sudjelovati u još ovakvih zanimljivih i edukativnih radionica, koje potiču mlade na učenje i očuvanje naše kulturne i prirodne baštine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEN