Objavljena knjiga Boruta Juvanca "Hiška: pastirsko zatočišče na Krasu"
Najbolji crtač suhozidne arhitekture na istočnom Jadranu i jedan od najboljih poznavaoca suhozidnih kućica i bunja uopće, slovenski profesor arhitekture Borut Juvanec, objavio je knjigu o hiškama, skromnim pastirskim rođakama istarskih kažuna. Promocija knjige je sutra 26.1. u 19 h Sežani i 29.1. u 11 h u Ljubljani. Knjiga ima 124 stranice, na engleskom je, a zajednički su je izdali Založba i2 d.o.o. Ljubljana, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo i Slovenska akademija znanosti in umetnosti.
Prenosimo opis sa stranica izdavača:
Hiška je tista najmanjša, najpreprostejša, a izjemno pomembna arhitektura enostavnega človeka kraškega sveta. Kot kamnito zatočišče je namenjena človeku: pastirčku na paši, ne le za udobje in uspešnejše delo, tudi za zdravje in za preživetje.
Tehnično so ti mali objekti v prerezu sestav previsevanja vodoravnih plasti kamna, v tlorisu pa krog. Hiška uporablja kamen, ki ga je na Krasu dovolj in preveč. Brez veziva je to zahtevna kompozicija, ki so jo naši predniki poznali, cenili in uporabljali, danes pa na to vse prepogosto pozabljamo.
Hišk do nedavna nismo poznali niti strokovnjaki, a se njihova prisotnost, njihov obstoj in tehnična dovršenost vse bolj vračajo. Spet spoznavamo njeno vrednost, ne kot uporaben objekt, pač pa kot kulturno vrednoto, kot dediščino naših prednikov, kot dragulj med kraškimi kamni.
Knjiga Hiška odstira vedenje o tej preprosti arhitekturi, njenih značilnostih in vlogi, ki jo igra med Kraševci, pa tudi med podobnimi objekti od Jemna do Islandije, med Kanarskim otočjem in Palestino. V svetu ni hiška ne največja in ne najlepša, a je med strokovnjaki in v srcih Kraševcev zagotovo dragulj.