Izvještaj: Kamen do kamena palača

Kraći izvještaj o radionici Petrebišća 2013. na web stranicama Društva arhitekata Zagreba objavila je sudionica radionice i članica naše udruge Andrea Bušić.

Autor/izvor: Andrea Bušić 15/08/2013, foto: FŠ
http://www.d-a-z.hr/hr/vijesti/kamen-do-kamena-palaca,2066.html

Na 750 m nadmorske visine, u nekadašnjem selu Petrebišću, organizirala se, već 4. godinu za redom, radionica suhozida Petrebišće 2013. U organizaciji udruge 4 GRADA DRAGODID, ova radionica iz godine u godinu raste, kako brojem zainteresiranih studenata i participanata, tako i količinom napravljenog posla. Razlog tome nije samo ljubav prema kamenu i zaštiti suhozidne baštine, već i dobra zabava te bogat edukacijski program uz zanimljive predavače koji su kroz razne teme privukli pažnju i interes sudionika radionice.

Ove godine (27.7.- 4.8.) na radionici se skupilo 30ak sudionika, raznih dobnih i interesnih skupina, od studenata arhitekture, etnologije, likovne akademije, filozofskog fakulteta, do entuzijasta i zaljubljenika u tradicionalnu kamenu arhitekturu. Pod vodstvom organizatora udruge DRAGODID (etnolog Grga Frangeš, arhitekt Filip Šrajer, arhitekt Miše Renić) odradio se kvalitetan posao. Prikupljene su kamene ploče koje će se iduće godine na radionici koristit za pokrov kuća, pripremljena je drvena građa za krovište, obnovljeno je nekoliko suhozida…S krajnjim ciljem obnove što većeg broja kuća u malom selu Petrebišću na Učkoj, koje je nekad živjelo isključivo za ljetnih dana, kada bi se zbog lakše klime ljudi povlačili u planinu. Osim praktičnog rada, održan je i niz predavanja na kojima su svoje znanje prenjeli Stašo Forenbaher, Vinko Škalamera, Vana Gović, Luka Jelušić, Mario Zaccaria, te članovi same udruge. Pohvalna je i činjenica da se zbog internacionalnih sudionika čitava radionica održala na engleskom jeziku, čime udruga otvara svoja vrata apsolutno svim zaljubljenicima u kamen.

Podsjetimo se da je u lipnju 2013.godine Ministarstvo  kulture Republike Hrvatske prihvatilo modalitet zaštite suhozida kroz zaštitu same tehnike gradnje kao nematerijalno kulturno dobro. Vještina zidanja „u suho“ tako je zaštićena na nacionalnoj razini rješenjem o preventivnoj zaštiti čije je trajanje 3 godine. U te bi se tri godine trebao evaluirati ovaj pristup zaštiti suhozida te pripremiti konačno rješenje o trajnoj registraciji. Upravo je udruga 4 GRADA DRAGODID imala istaknutu savjetodavnu ulogu u definiranju ovakvog koncepta zaštite suhozida.

Udruga 4 GRADA DRAGODID  pokrenula je i projekt “arhiviranja” suhozidne baštine pod nazivom suhozid.hr u kojem jednostavnom aplikacijom svatko od nas može sudjelovati u prikupljanju suhozidnog kulturnog dobra. Više o ovom projektu čitajte ovdje.

Uz odlično vrijeme, planinsku kuhinju, kampersku atmosferu te puno dobre volje i pozitivne energije još jedna suhozidna radionca je privedena kraju. Kroz fotografije donosimo dašak atmosfere ovogodišnjih Petrebišća 2013. te Vas pozivamo i ohrabrujemo da pratite rad udruge na službenim stranicama www.dragodid.org.

One comment

  1. odlični smo, trebalo bi i nas preventivno zaštiti kao takve 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEN