Dragodid u 2016.

Godišnji izvještaj o radu udruge Dragodid u 2016.

Godišnji izvještaj o radu udruge Dragodid u 2016.

YLC_9934-1024x6781-1024x678
U 2016. udruga 4 GRADA DRAGODID (kraće Dragodid) je uspješno provodila svoje ciljeve: istraživanje i reaktualizaciju suhozidnog graditeljstva i ostalih tradicijskih graditeljskih tehnika kao temelja za održivi razvoj i očuvanje okoliša te zaštitu materijalne i nematerijalne kulturne baštine.

Sretni smo jer smo uspjeli zaposliti jednu osobu na pola radnog vremena, čime smo u 2016. ušli spremniji na više organizacijskih izazova. Kao najveće i nama najdraže uspjehe protekle godine svakako izdvajamo: sudjelovanje u hrvatskom timu sastavljanja zajedničke prijave umijeća suhozidne gradnje na UNESCO popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva; prikupljanje podataka o majstorima i poznavateljima suhozidne gradnje u Hrvatskoj; treće izdanje priručnika ”Gradimo u kamenu” na kioscima; 2 uspješno provedena EU projekta; organiziranje međunarodnog suhozidnog volonterskog kampa Petrebišća 7. godinu zaredom; vođenje i/ili sudjelovanje na još 20 suhozidnih radionica; provedeno terensko istraživanje za potrebe izrade Studije suhozidne baštine za JU Kamenjak i prva godina korištenja institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. Malo detaljnije o ovim i našim ostalim prošlogodišnjim postignućima čitajte ovdje. Uživajte!

pablo-6
Neformalnim sastankom održanim u Nikoziji u siječnju na kojemu su sudjelovali predstavnici kulturnih institucija domaćina i inicijatora Cipra, te Grčke, Hrvatske, Španjolske i Švicarske, započete su aktivnosti na sastavljanju zajedničke prijave umijeća suhozidne gradnje na UNESCO popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva (Izvještaj). Na zajedničkom tekstu prijave se nastavilo raditi na radnom sastanku u Argostoliju na najvećem grčkom jonskom otoku Kefaloniji ovog rujna, gdje se održao i 15. međunarodni suhozidni kongres SPS-a (Société scientifique internationale pour l’étude pluridisciplinaire de la Pierre Sèche). U međuvremenu su se prijavi priključile Francuska, Italija i Slovenija (Izvještaj). Dragodid i Hrvatsku su na skupovima predstavljali Filip Šrajer i Marko Pejić. Velik dio posla je obavljen, a slijedi nam i službena zajednička prijava u ožujku 2017.

U svrhu ove međunarodne, a i ponovne nacionalne prijave za trajnu zaštitu umijeća suhozidne gradnje, proveli smo istraživanje i prikupljanja podataka o majstorima i poznavateljima suhozidne gradnje u Hrvatskoj. Kroz terenski rad, kontakte sa poznatim nositeljima te javno objavljen poziv, prikupljeni su podaci 98 fizičkih i 19 pravnih osoba. Od tog broja stručnom evaluacijom odabrano je 35 fizičkih i 18 pravnih osoba koje su predložene kao nositelji u procesu registracije kulturnog dobra. Popis je provizoran i slijedi mu stalno nadopunjavanje prema novim spoznajama i prijavama sa terena.

pablo-2
Nakon dva rasprodana izdanja i više tisuća čitatelja, u 2016. smo s izdavačem Slobodnom Dalmacijom realizirali i treće izdanje Priručnika o suhozidnoj baštini i vještini gradnje Gradimo u kamenu. Četiri godine prošle od prvog izdanja bile su vrlo dinamične u pogledu suhozidnih tema, stoga je novo treće izdanje u novom formatu i opremi te obogaćeno dopunskim sadržajem i preinakama. Poglavlje “Gradnja jednostavne kamene kućice” je slobodno dostupno u elektroničkoj verziji.

pablo-3
Projekt Oživi Održi Otok ‘Oćemo li? (2014.-2016.) se bavio oživljavanjem tradicije održivog korištenja  prirodnih resursa otoka Murtera i njegove prirodne okoline. Koordinator projekta je bila murterska udruga Argonauta dok su partneri, uz Dragodid, bile udruge Feniks i Modrave Murter-Betina te JU Park prirode Vransko jezero. Projekt je proveden u okviru programa IPA 2011 „Potpora organizacijama civilnog društva za razvijanje partnerstava za održivo korištenje zaštićenih područja u Hrvatskoj, uključujući moguća područja unutar NATURA 2000“. Projektom smo obuhvatili 4 edukativne radionice na temu eko muzeja, ekonomike eko sustava te promišljanja vansezonske turističke ponude, 3 edukativne volonterske radne akcije i 2 studijska putovanja. Osmišljena je i testirana inovativna turistička tura, izrađen “Akcijski plan održivog korištenja resursa murterske regije”, izrađeni promotivni spotovi te formirana plaftforma za provedbu budućih projekata pod nazivom OŽIVI ODRŽI OTOK! Svi rezultati projekta prezentirani su na završnoj konferenciji održanoj u ožujku u Šibeniku.

Projekt Building a sustainable future (2016.) se bavio mladima i europskim tradicionalnim tehnikama gradnje. Koordinator projekta je bila portugalska udruga Palombar dok su partneri, uz Dragodid, bile udruge Union REMPART iz Francuske i DALA Foundation iz Rumunjske. Projekt je proveden kao razmjena mladih u okviru Erasmus+ programa. Glavna aktivnost se odvila u portugalskom selu Uva gdje smo proveli petnaest sadržajno bogatih dana gradeći suhozide od portugalskog škriljevca, od Rumunja učili kako restaurirati stara drvena vrata, od Francuza i Portugalaca kako napraviti i koristiti prirodnu žbuku za zidove (Foto). Izradili smo i e-knjigu s informacijama o projektu, kući koju smo obnavljali, partnerima i dojmovima sudionika.

pablo-5
(1) Sudionici akcije čišćenja vapnenice na Hvaru u suradnji s mnogim hvarskim organizacijama, 20. veljače

(2) Voditelji radionice sanacije urušenog suhozidnog krovišta u Dragodidu na Visu unutar Platforme Lissa, 24. ožujka (Izvještaj)

(3) Voditelji i volonteri suhozidne radionice u vinogadu Takala nad Bakarskim zaljevom u suradnji s Poljoprivrednom zadrugom Dolčina Praputnjak i KDU Praputnjak, 2.-3. travnja

(4) Voditelji radionice obnove suhozida i čišćenja staza na Kotoru u Crikvenici u organizaciji Muzeja Grada Crikvenice, 15.travnja (Press)

(5) Sudionici radionice izgradnje vapnenice u Pučišćima na Braču u suradnji s udrugama Zemlja za nas, Antropop i Lokalnim volonterskim centrom Brač 22., 23. i 25. travnja (Press)

(6) Treneri voditelja volonterskog programa ”Njegovatelj maslina i graditelj suhozida Parka prirode Telašćica, 23. travnja

(7) Voditelji i volonteri radionice gradnje suhozida i stepenica u Milni na Braču u organizaciji udruge Gea Viva, 6. i 7. svibnja (Izvještaj)

(8) Voditelji suhozidne radionice u Lipi u organizaciji Memorijalnog centra Lipa pamti i Muzejske zbirke Kastavštine, 7. svibnja

(9) Supervizori volontera volonterskog programa ”Suhozidar Parka prirode Vransko jezero, 6.-13. svibnja

(10) Suorganizatori suhozidne radionice u Rodinim stanima u Srimi u suradnji s Gradom Vodice, Težačkim domom i Muzejom Grada Šibenika, 14. svibnja

(11) Voditelji i volonteri tri suhozidne radionice u dvorištu Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu u organizaciji Muzeja, 18., 21. i 22. svibnja; 17.-19. lipnja; 1.-2. listopada (Foto , Press)

(12) Voditelji i volonteri suhozidne radionice u Dubrovniku u sklopu festivala Čovjek na zemlji u organizaciji udruge Čovjek na zemlji, 27.-29. svibnja (Izvještaj)

(13) Voditelji suhozidne radionice u sklopu 8. Festivala levande u Velom Grablju na Hvaru u suradnji s udrugom Pjover, 24. lipnja

(14) Voditelji radionice izgradnje suhozidne klupe u sklopu 4. Susreta tradicijske arhitekture u Uvi u Portugalu u organizaciji portugalske udruge Palombar, 8. srpnja (Foto)

(15) Glavni organizatori, voditelji i volonteri 7. suhozidnog međunarodnog volonterskog kampa Petrebišća 2016. u Petrebišćima na Učki, 30. srpnja – 7. kolovoza (Izvještaj)

(16) Voditelji i volonteri radionice obnove suhozidne lokve Kapitovac u Viškovu u suradnji s TZ Viškovo, 27.-28. kolovoza (Press)

(17) Voditelji suhozidne radionice i šetnje u potrazi za suhozidima u Višnjanu u sklopu Inicijative Višnjan u suradnji s Grupom Katalizator i Društvom arhitekata Istre, 3. rujna

(18) Voditelji i volonteri radionice izgradnje suhozida i sadnje kapara u suhozid na Silbi u organizaciji platforme SEA Silba Environment Art, 1.-2. listopada (Izvještaj)

(19) Nadziratelji izmještanja bunje blizu Srednjeg Sela na Šolti, u razdoblju od 30. rujna do 27. listopada (Foto)

(20) Voditelji suhozidnog team-building događaja na Colentumu u Murteru, 7. listopada (IzvještajFoto)

(21) Voditelji i volonteri suhozidne radionice u sklopu 4. Kreativnih dana Fausta Vrančića na Prviću u organizaciji udruge Otok, 8.-9. listopada (IzvještajFoto)

pablo-7
U travnju je stručni tim udruge uspješno obavio terensko istraživanje za potrebe izrade Studije suhozidne baštine zaštićenih područja Gornji i Donji Kamenjak za JU Kamenjak s prostornim katalogom suhozidnih struktura i objekata i smjernicama zaštite i revitalizacije.

pablo-4
Otvoreni javni popis hrvatskih suhozida, interaktivna GIS baza Suhozid.hr je u 2016. obogaćena brojnim suhozidnim lokalitetima koja su na terenu evidentirali i unosili mnogi baštinski entuzijasti. U studenome je platforma osvojila posebnu nagradu za postojeće projekte neprofitnih organizacija GIS Clouda, zahvaljujući čemu će uskoro poboljšati sučelje i funkcionalnosti.

pablo-1
Naše članice i članovi su izlagali o raznim udružnim temama kod nas i u inozemstvu. Julia Bakota je međunarodnoj publici pričala o aktivnostima udruge i tehnici suhozidne gradnje na 4. Susretima tradicijske arhitekture i održivosti koji su se održali u srpnju u portugalskom selu Uva u organizaciji udruge Palombar (POR). (Foto)

Filip Bubalo je u studenome gostovao pred mostarskom publikom u organizaciji Hrvatskog društva čuvara baštine (BiH). Na Znanstvenom satu Građevinskog fakulteta u Mostaru je prezentirao iskustva udruge na polju valorizacije, promoviranja i obnove suhozidne baštine u Europskoj uniji. (Izvještaj)

Marko Pejić je u prosincu na poziv Platforme mobilnaEKA studentima Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu prezentirao pogled na baštinu iz perspektive nevladinih organizacija.

pablo
Na našoj web stranici dragodid.org i Facebook stranici nastavljamo najavljivati i izvještavati o našim aktivnostima, objavljivati zanimljivosti sa suhozidne scene kod nas i vani te se povezivati s mnogim entuzijastima i znatiželjnicima.

Promotivni materijali naših članica i članova su javnosti prezentirali naš rad na razne načine. Promotivni film Nevene Kereše iz 2014. o Dragodidovom međunarodnom suhozidnom volonterskom kampu Petrebišća je prikazan u okviru Smaragdnog Eco Film Festivala na nekoliko lokacija u dolini rijeke Une i Lonjskog polja tijekom lipnja. Fotografije Vilme Stopfer s prikazom Dragodidovih suhozidnih radionica iz 2016. su bile dio izložbe Ministarstva kulture Lokalne zajednice kao čuvari baštine predstavljene u zagrebačkoj Mimari u rujnu. Fotografija suhozida na otoku Zverincu koju je na ljeto uslikao Miran Križanić predstavlja Dragodid u kalendaru mreže SEE Heritage za 2017.

Veljača je bila mjesec intervjua. Marko Pejić i Julia Bakota su u HTV emisiji Govornica pričali o suhozidu, edukacijskim radionicama, nositeljima kulturnog dobra i ostalim kamenim temama. Filip Šrajer je za portal vizkultura pričao o krajoliku nastalom građenjem, zaštiti UNESCO-a i mnogočemu zanimljivome u suhozidnom svijetu.

pablo-8
Dragodid je 2016. ispratio s 42 članice i člana (popis). Filip Bubalo je predsjednik, a osim njega u upravnom odboru 2016. su bili Filip Šrajer, Grga Frangeš, Julia Bakota i Marko Pejić, voditelj ureda.

Prošle smo godine prvi put postali korisnici institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva (2016.-2018.), što nam je omogućilo zapošljavanje voditelja ureda na pola radnog vremena, čime smo pojačali svoje organizacijske i administrativne kapacitete. Udruga i dalje veliki dio svojih aktivnosti obavlja zahvaljujući dugotrajnom volontiranju svojih članova: 3.284 volonterska sata u 2016.

Financijski izvještaj udruge možete pronaći na ovoj poveznici.

Kontakt: info@dragodid.org

Pišite nam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEN