Obnova puta do lokve Benče na Vranskom jezeru 4. veljače 2017.

Akcije se planiraju i za iduće vikende, u manjem opsegu pa tko je zainteresiran, neka prati objave na stranicama PP Vransko jezero a može se javiti i u DSR Fortuna. Vidimo se uskoro!

Tekst i foto: M. Križanić
Foto iz zraka: V. Jakupović

Screenshot_1
Slika 1 U prvom planu lučica Prosika, desno gore lokva Benča, foto: V. Jakupović za PP Vransko Jezero

Screenshot_2
Slika 2 Lokva Benča za visokog vodostaja; foto: V. Jakupović za PP Vransko Jezero

Pozorniji pratitelji suhozidnih akcija primijetili su da se prošle jeseni u PP Vransko Jezero nakon 5 uzastopnih godina nije održala tradicionalna vikend radionica „Suhozidi Vranskog jezera“. Šenična cesta u Modravama je završena, bunje su pronađene i obnovljene te čekaju novu rundu „pretresanja“, a i uslijed prenatrpanog rasporeda uprava Parka je odlučila napraviti stratešku pauzu.

Ali nismo morali čekati dugo! Već u prosincu i siječnju počeli su radovi na jednom novom projektu i novoj lokaciji – čišćenju puteva oko „misteriozne“ lokve Benče.

Lokva Benča je posljednja velika lokva na području Parka, a služila je svim okolnim selima kao pojilište stoke u doba bavljenja ekstenzivnim stočarstvom. Za one koji će se logično zapitati – čemu lokva za pojilo kraj tolikog jezera, treba reći da je ona, iako vrlo blizu jezera, vodnim sustavom odvojena od njega, pa je samim time izvan utjecaja sezonske salinizacije iz obližnjeg kanala Prosika koji povezuje jezero s morem. Zamiranjem stočarskih djelatnosti i sve većom dostupnošću vodovodne mreže u okolici parka, jenjava i korištenje lokve, pa putevi do nje zarastaju i postaju sasvim neprohodni.

Svake godine 2. veljače se obilježava dan močvarnih staništa a ove godine tema je „Važnost vlažnih područja u borbi protiv katastrofa“, kao što su suše, poplave i oluje. Širi kontekst ove akcije je stoga nastojanje da se područje Vranskog jezera uvrsti u listu „ramsarskih“ područja, te da se kao važno močvarno stanište svrsta uz rame drugih takvih krajolika kao što su već uvršteni Kopački rit, Crna mlaka, donji tok Netretve, Mokro i Lonjsko polje. Otkriveno je i da lokva služi kao stanište rijetkoj vrsti po imenu Anisusvorticulosus – a radi se o slatkovodnom pužu. O temi močvara više pročitajte na stranicama Državnog zavoda za zaštitu prirode.

Uz taj, biološki kontekst promocije i obnove lokve, postoji i onaj sportsko – rekreativni. Ekipa iz D.S.R. Fortuna iz Pirovca priprema proljetni treking u ovim predjelima pa su upravo oni i inicirali niz manjih, jednodnevnih akcija čišćenja zaraslih tradicijskih, a budućih biciklističko – pješačkih staza. Kroz iznimno hladan i leden siječanj lovili su se sunčani dani za krčenje.

Prošle subote akcija se nastavila, a ovaj put zajednički smo se uhvatili i suhozida. Zadatak je bio jednostavan – dodatno iskrčiti put i ponovo dići zidove uz put koji su pali i zakrčili prolaz. Odaziv je bio odličan, uz zaljubljenike u prirodu i dobro društvo sudjelovale su raspoložene ekipe iz P.D. Belveder iz Biograda, L.D. Kamenjarka iz Pirovca i Tisnog, P.D. Paklenica, H.P.D. Mala Rava iz Zadra, Udruge Biom, nas iz 4 grada Dragodid, te naravno djelatnici Parka prirode Vransko jezero.

Bilo je već i iskusnih „zidara“, a svi koji su novi u ovoj tehnici imali su prilike čuti osnove i u praksi se okušati u suhozidu. U pravilu su se popravljale „provale“ – dijelovi zida gomile koji se urušio. Zadatak je uvijek prvo očistiti kamen do razine zdravog zida, te sazidati lice zida ponovo, uz zapunjavanje unutrašnjosti sitnijim kamenom – škaljom.

Kako je put do lokve sasvim iskrčen, uspjeli smo se i prošetati oko same lokve. Premda je bilo planirano raditi samo do marende, grah koji su pripremili članovi P.D. Belveder toliko nas je motivirao da smo se vratili u popodnevnu smjenu i ostali sve dok nas kiša i sumrak naposlijetku nisu „potjerali“ kućama.

Akcije se planiraju i za iduće vikende, u manjem opsegu pa tko je zainteresiran, neka prati objave na stranicama PP Vransko jezero a može se javiti i u DSR Fortuna. Vidimo se uskoro!

U nastavku pogledajte naše fotke a ne propustite ni galeriju koju je prenio portal E-Zadar

Screenshot_3
Slika 3 Okupljanje i uvodna riječ o lokvi

Screenshot_4
Slika 4 Info tabla kod lokaliteta

Screenshot_5
Screenshot_6 Screenshot_7 Screenshot_8
Screenshot_9
Slika 5 Iskrčeni put

Screenshot_10
Slika 6 Ispod žutog šaša skriva se lokva, vodostaj je nizak pa je lokva mala i blatna

Screenshot_11
Slika 7 Šetnja oko lokve

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

hrHR