Popravljanje starogradskih trima 2024.

Ekipa iz Dragodida boravila je u Starom Gradu na Hvaru, gdje smo sudjelovali u novoj radionici obnove trima i suhozida.

Tekst: Duje Mikelić
Foto: Adriana Pojatina, Goran Ovanin

Od 28. listopada do 1. studenog 2024. godine, ekipa iz Dragodida boravila je u Starom Gradu na Hvaru, gdje smo sudjelovali u novoj radionici obnove trima i suhozida. Trim je lokalni naziv za poljske kamene kućice, koje su u drugim dijelovima zemlje poznate pod nazivima bunje i/ili kažuni.

Trimovi, ili po hvarski skraćeno trimi na kojima smo radili smješteni su na području kulturnoga krajolika Starogradskog polja, zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske, koje je upisano i na UNESCO-vu listu svjetske baštine. Upravljanje tim dobrom obavlja Javna ustanova Agencija za upravljanje Starogradskim poljem, a ravnatelj ustanove i naš domaćin bio je Vinko Tarbušković. Nakon bogatog iskustva suradnje s Dragodidom na obnovi suhozidne baštine Starogradskog polja i ove godine nastavila se suradnja u obliku radionice obnove trima. O samim trimima Starogradskog polja i okolice možete više saznati iz konzervatorskih podloga za zaštitu ovog kulturnog krajolika. Također, na ovoj stranici možete pronaći slike i lokacije mnogobrojnih trimova na otoku Hvaru, među ostalim vrijednostima ovog područja.

Na ovogodišnju radionicu došlo nas je četvero – Goran Ovanin, Miro Zdunić, Adriana Pojatina i Duje Mikelić. Domaći meštar Cvjetko Buratović ponovno je bio naš vodič u odabiru lokacija i pristupa pri obnovi. Ovog puta poveo je i svog naučnika Marka Pavičića, koji nam je sa svojom mladenačkom voljom i snagom, bio velika pomoć sa svim izazovima zidanja.

Uz glavne ciljeve oko popravljanja trima, prvi dan su nam se pridružili i učenici Srednje škole Hvar u Jelsi, smjer agroturistički tehničar sa njihovim profesorom Andrejom Petrićem. Trimi su tehnički ipak pomalo zahtjevniji za početnike-suhozidare, pa smo odlučili prvo popraviti urušeni zid na starom zapuštenom putu za polje i selo Dol, što je bio prvi korak prema revitalizaciji ovog zanimljivog prostornog fenomena. (Slika 1.) Uz vrlo zainteresirane polaznike uspjeli smo podignuti oko 12m duplice. (Slika 2.)

Slika 1. Obnova suhozida
Slika 2. Suhozid nakon obnove

Iduća tri dana fokusirali smo se na obnove triju trima, a počeli smo s najmanjim koji se nalazi u samom centru polja. Uz urušeni dio vanjske stijene i dijela krova prvog trima dočekao nas je i urušeni podzid. Građevnog materijala nam je nedostajalo, tako da smo većinu vremena tražili i prenosili stijene sa okolnih čestica na našu. Samo zidanje prošlo je uspješno i glatko.

Drugi trim na kojem smo radili je Cvjetkov, a nalazi se na južnom rubu polja. Radilo se o vrlo razmrdanom zidu, čije je urušavanje bilo pitanje dana. Situaciji smo pristupili tako da smo napravili dodatni podzid naslonjen na stijenu zida koji svojom težinom i masivnošću na okupu drži cijelu konstrukciju trima. Ovom predivnom danu dodatno doprinijeli su „Cvite senior“ sa svojom ekipom berača maslina i, naravno, popratnim gradelama.

Treći trim u vlasništvu je jednog od malobrojnih stalnih stanovnika Starogradskog polja, Mike Buratovića. Trim je bio u poprilično lošem stanju, sa krovom koji je već djelomično propao i vanjskim zidom u također lošem stanju. No, popravci su protekli brzo i efektivno što nam je omogućilo da popravimo i urušeni zid nasuprot trima.

Zadnji dan bio je obilježen ograničenim vremenom zbog rasporeda trajekta, pa smo vodeći se time, odlučili se vratiti na lokaciju prvog dana i na starom putu popraviti još jednu provalu. U tome ne bi uspjeli da nam nije pomogao Ivan Zaninović – Grande iz udruge Pjover iz Velog Grablja, zaljubljenik u suhozide i veliki prijatelj Dragodida. (Slika 3.)

Slika 3. Obnova trima

I ovaj posjet Starom Gradu možemo proglasiti uspješnim! Uvijek nam je drago vraćati se u ovo fascinantno polje i pomagati u očuvanju tisućljetne tradicije kojom je ovo polje obilježeno. Sve navedeno olakšano je Vinkovom i Cvjetkovom srdačnosti i domaćinstvom i uz Mirove ukulele. Vidimo se u travnju na natjecanju u suhozidanju u Velom Grablju!

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)