Baza znanja

Digitalne platforme:

Znanstveno – stručni radovi

  • Prilagođeni dijelovi disertacije dr. Svena Kulušića “Kornatski otoci: razvoj krajolika, gospodarsko iskorištavanje i (ne)naseljenost”Trag predaka u kamenu – bunje i stanovi i Trag predaka u kamenu – suhozidi i ograde (1997.)
  • Model za inventarizaciju, monitoring i evaluaciju suhozidnih gradnji u Hrvatskoj na primjeru Starogradskoga polja na otoku Hvaru: doktorska disertacija (Filip Šrajer, 2019.) Na temelju sinteze podataka iz literature te vlastitih terenskih istraživanja, formiran je model prostorne baze podataka za njihovu inventarizaciju, monitoring i evaluaciju. Model je upotrijebljen za izradu kvantitativnih i kvalitativnih analiza njihove distribucije na nekoliko prostornih razina: od razine države do istaknutog hrvatskog kulturnog krajolika, Starogradskog polja na otoku Hvaru.
  • Valorizacija suhozidne baštine cresko-lošinjskog arhipelaga: međunarodni dvojni doktorat znanosti (Tanja Kremenić, 2022.) Znanstveni doprinos ovoga rada ogleda se u detaljnom prikazu ukupnosti, kompleksnosti, rasprostranjenosti i vrijednosti suhozidne baštine cresko-lošinjskog arhipelaga. Doktorski rad na engleskom jeziku dostupan ovdje.

Stručni radovi

  • Konzervatorski elaborat za selo Velo Grablje (2012.) autora Latice Tomašić, Sandre Jakopec, Mirele Ćordaš i Nikše Božića (APE d.o.o. Zagreb)
  • Konzervatorski elaborat, naselje Humac otok Hvar (2006.) autorice: Sanja Buble, Anita Gamulin, Dinka Katarina Gjeldum i Ivana Radovani, dvije arhitektice i dvije etnologinje iz Konzervatorskog odjela u Splitu.
  • Monografija “Vapnarstvo (japjeničarstvo) na otoku Šolti” (2012.) Šolta je u prošlosti bila centar proizvodnje vapna u Dalmaciji. Posvuda se znalo što znači “šoltanski način” gradnje japjenice, a na samoj Šolti takve japjenice su se gradile i palile po razrađenom planu u kojem je sudjelovala cijela zajednica. 2012. godine izišla je nova monografija Šolte, a ovdje je objavljeno cijelo poglavlje.
  • Istarski kažuni i slične građevine na istočnoj obali Jadrana (Mirna Ratkajec, 2008.) Autorica je ovim tekstom željela napraviti sintezu građe o kažunima i sličnim građevinama na istočnoj obali Jadrana. Građa je raznolika, autori sustručnjaci u različitim znanstvenim disciplinama i vremenski se protežu kroz čitavo 20. stoljeće. Rad je dostupan ovdje.
  • Zidarstvo i klesarstvo Crikvenice i Vinodola – rezultati terenskog istraživanja (Mirna Ratkajec, 2009.) Zidarstvo i klesarstvo Crikvenice i Vinodola bilo je glavna privredna grana tog područja u drugoj polovici 19. st. i prvoj polovici 20. st. Zbog nedostatka mogućnosti zapošljavanja migriralo se u europske i vaneuropske zemlje. Zidarstvo i klesarstvo za sobom povlači i cijeli način života koji je autorica ovog teksta opisala na temelju terenskog istraživanja provedenog na tom području. Rad je dostupan ovdje.
  • Očuvanje suhozidne baštine kroz rad udruge Dragodid: diplomski rad (Karlo Srdoč, 2020.) Rad se bavi istraživanjem rada i djelovanja udruge Dragodid čiji je cilj istraživanje i reaktualizacija suhozidnog graditeljstva. Predstavljena je povijest i razvoj udruge te su potom analizirane djelatnosti udruge poput suhozidnih radionica, suhozidnih prvenstava, razmjena, prikupljanje literature i podataka o tehnikama gradnje u “suho”. Etnografskom metodom polustrukturiranog intervjua istražene su motivacije, stavovi i percepcije članova udruge prema gradnji u “suho” i aktivnim sudjelovanjem u organiziranju i volontiranju na radionicama. Rad je dostupan ovdje.

Izdvojeni članci

Priručnici i publikacije

  • Priručnik Gradimo u kamenu Priručnik udruge Dragodid o suhozidnoj baštini i vještini gradnje sadrži zanimljivosti o suhozidnoj baštini Hrvatske, korak-po-korak vodič za gradnju i obnovu različitih vrsta objekata i mnoge druge korisne podatke i kontakte. Doživio je četiri izdanja Slobodne Dalmacije po ukupno 15.000 primjeraka, a uvodnik, sadržaj i dva čitava poglavlja (Gradnja jednostavne kamene kućice & Od prvog zida do majstora) dostupni su ovdje ovdje.
  • Smjernice za obnovu lokvi i bunara na tradicijski način (2023.) Nastale unutar projekta “Still Water Revival”, Smjernice upoznaju korisnika s najčešćim oblicima lokvi i bunara na našem području, njihovim glavnim funkcijama i procesima te osnovnim koracima za tradicijsku obnovu. Smjernice su dostupne za preuzimanje na hrvatskom i engleskom jeziku: Smjernice_hr / Guidelines_en
  • Priručnik za očuvanje lokvi (2024.) Nastao unutar projekta „Still Water Revival“, ovaj praktični vodič za očuvanje lokvi, važnih vodenih staništa od izuzetne ekološke i kulturne vrijednosti je dostupan ovdje.
  • Priručnik za izradu slamnatog krova (2022.) U Priručniku udruge Dragodid prikazani su koraci i detalji izvedbe tradicionalnog slamnatog krova pomoćnog objekta na kršu. Priručnik je dostupan za preuzimanje ovdje.
  • Priručnik Inkluzivna i ekološka obuka za obnovu baštine: Alati za profesionalce i organizacije (2024.)  Priručnik nudi pregled metodologija i praksi za osposobljavanje stručnjaka koji rade na obnovi kulturne baštine, a posebno se fokusira na uključivanje ranjivih skupina i primjenu ekološki održivih praksi. Rezultat je projekta HERO – Heritage Ecological Restoration for Inclusion Opportunities. Priručnik je dostupan za preuzimanje na hrvatskomengleskom i francuskom jeziku.
  • Brošura “Suhozidi. Kamena čuda u jednostavnim riječima” (2024.) Brošura Centra za inkluziju Šibenik namijenjena je osobama s intelektualnim teškoćama i nastala je u okviru projekta Suhozidna priča inkluzije”.
  • Priručnik “Mediteranska kamena kuća” (2006. Autori: Filip Šrajer, Andrija Suić, Hrvoje Vidović, Silvija Kipson, Hrvoje Carić) . Ovaj priručnik može biti osnovna uputa onome koji želi popraviti staru seosku kamenu kućicu ili sagraditi novu na najjednostavniji i najjeftiniji način: onako kako se to već radi stoljećima. Priručnik je početak puno opsežnijeg projekta koji želi promovirati tradicionalnu-održivu gradnju i životni stil koji je povoljniji po okoliš. U nekoliko poglavlja opisane su osnove gradnje kamenom i borovom građom u kršu, a u priručnik su uključeni i oni radovi koji su danas skoro ili potpuno iščezli, kao što je pečenje vapna ili vađenje kamena iz žive stijene. Korišteni su razni lokalni nazivi, kao i stručni izrazi. Priručnik je dostupan ovdje.
  • “Tradicijsko ovčarstvo otoka Cresa: prilog istraživanju” (2009. Centar za održivi razvoj – Ekopark Pernat, kasnije Muzej ovčarstva) Publikacija je izdana na tri jezika, autorica hrvatskog teksta je Marina Jurkota Rebrović, a može se preuzeti ovdje.

Suhozidni kongresi u organizaciji francuske mreže S.P.S. i njenih međunarodnih članova

  • Sadržaj Zbornika radova 4. Kongresa, Mallorca, Španjolska, 1994. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 5. Kongresa, Imperia, Italija, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 6. Kongresa, Le Val, Francusa, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 7. Kongresa, Peñíscola, Španjolska, 2000. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 8. Kongresa, Visp, Švicarska, 2002. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 10. Kongresa, Montalban, 2006. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 12. Kongresa, Ambleside, 2010. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 16. Kongresa, Ciutadella, Menorca, 2018. godine, dostupan je ovdje
  • Zbornik radova 17. Kongresa Konavle, Hrvatska, 2021. godine, dostupan je ovdje
  • Sadržaj Zbornika radova 18. Kongresa, Goult, Francuska, 2024. godine, dostupan je ovdje
hrHR